Konkurs skierowany był do lokalnych organizacji społecznych, jednostek samorządowych i innych instytucji publicznych oraz do nieformalnych grup mieszkańców Miasteczka Śląskiego, działających na terenie miasta i zainteresowanych ochroną środowiska w Miasteczku Śląskim i ich najbliższym otoczeniu. Jego celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i zaangażowanie ich w działania na rzecz najbardziej palących wyzwań środowiskowych w mieście.
Dzięki przyznanym grantom o łącznej wysokości 15 000 zł, cztery organizacje realizować będą swoje pomysły w zakresie ochrony środowiska na terenie miasta. Mieszkańcy będą mogli włączyć się w proponowane działania ekologiczne do końca listopada 2018 r.
- Miasteczko Śląskie jest naszym wspólnym dobrem, o które dbamy na co dzień. Zależy nam na wzmacnianiu organizacji społecznych, które mają pomysł na działania na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wiemy, że to inicjatywy prowadzone w partnerstwie i przyczyniające się do wzmocnienia naszego kapitału społecznego przyczyniają się do rozwoju Miasteczka. Dlatego cieszymy się ze współpracy z Fundacją Veolia Polska i liczymy, że mieszkańcy zaangażują się w pożyteczne działania, jakie dla nich zaplanowały nasze organizacje, a które przyczynią się do lepszej dbałości o środowisko w Miasteczku – powiedział Krzysztof Nowak, Burmistrz Miasta Miasteczko Śląskie.
Ogłoszenie konkursu zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi i analizą społeczno-środowiskową, które wskazały na potrzebę szerokiej edukacji ekologicznej mieszkańców, szczególnie w kwestii recyclingu i dbałości o czystość w mieście, a także dalszy rozwój infrastruktury wspierającej ochronę środowiska.
Dlatego, wśród nagrodzonych projektów znalazły się pomysły, które zakładają zarówno systemowe działania edukacyjne, jak i eventy ekologiczne - integrujące mieszkańców wokół kwestii środowiskowych. Działania skierowane będą zarówno do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, ale także do seniorów. Ich celem jest wspólne z innymi mieszkańcami, przy wsparciu Fundacji Veolia Polska i władz lokalnych, budowanie zielonej przestrzeni w mieście. W ramach projektów realizowane będą integracyjne akcje sprzątania miasta, wspólne nasadzenia, inwestycje środowiskowe, a także liczne warsztaty i spotkania z ekspertami. .
Kolejnym etapem Programu Inwestycji Społecznych będzie praca ze zwycięskimi organizacjami nad projektami tak, aby jak najlepiej realizowały one zamierzone cele środowiskowe i społeczne. W 2017 roku program realizowany był w Szczytnie, w tym roku objął swym zasięgiem trzy lokalizacje: Pionki, Miasteczko Śląskie oraz Szczytno (II edycja). W ramach programu, w każdej z lokalizacji, przeprowadzane są konsultacje społeczne mające na celu zidentyfikowanie kluczowych lokalnych wyzwań środowiskowych, organizowany jest także konkurs grantowy, a nagrodzonym organizacjom oferowane są sesje edukacyjne, w wyniku których lokalni liderzy i ich partnerzy mogą lepiej doprecyzować swoje pomysły.
Lista zwycięskich projektów w Konkursie „Wspólnie dla środowiska”:
Zespół Szkolno - Przedszkolny: projekt pn:„Eko szpiedzy na tropie miasteczkowej ziemi”, który ma na celu podniesienie świadomości uczniów, rodziców oraz mieszkańców z zakresu edukacji ekologicznej, uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska, konieczność segregacji odpadów i oszczędzanie bogactw naturalnych środowiska. W projekcie zorganizowane zostaną m.in. konkursy, warsztaty, spektakl w wykonaniu dzieci i rodziców, pokaz filmów o tematyce ekologicznej, a także gra na instrumentach powstałych z recyclingu.
Szkoła Podstawowa nr 1: projekt pn:„Cztery świata strony. Ekologia łączy pokolenia”, którego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska oraz integracja międzypokoleniowa poszczególnych dzielnic miasta we wspólnych działaniach na rzecz środowiska. Przykładowe aktywności będą dotyczyły sprzątania terenów i zorganizowania integrujących imprez towarzyszących, a także cyklu warsztatów ekologicznych.
Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 108 projekt pn:„Jesienne porządki w gminie Miasteczko Śląskie” – organizacja planuje zorganizowanie akcji „drzewko za worek śmieci”, która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie utrzymania czystości i dbałości o środowisko, a także integrację wokół akcji społecznej.
Miejski Ośrodek Kultury projekt pn:„Ocalenie dziedzictwa kulturowego Gminy Miasteczko Śląskie w postaci historycznego pieca chlebowego do wypieku produktów ekologicznych”, którego celem jest udostępnienie nowej przestrzeni edukacyjno-społecznej w mieście, otwartego dla wszystkich mieszkańców, w którym odbywać się będą warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej, w tym zdrowego i ekologicznego trybu życia.