TG STACJA Telewizja z Miasta Gwarków
1 miesiąc temu, 2019-10-15

Kradzieże na cmentarzach. Znikają wieńce oraz znicze

  Julia Świętek

Wraz ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych zwiększa się liczba zgłaszanych nam przypadków kradzieży dokonywanych na cmentarzach. W Tarnowskich Górach sytuacja miała już miejsce między innymi na cmentarzu komunalnym.

Przytwierdzanie wazonu do nagrobka łańcuchem, pryskanie wiązanek sprayem do graffiti, podpisywanie się lakierem do paznokci na donicach, celowe rysowanie zniczy, aby wydały się złodziejowi mniej atrakcyjne – sposobów na to, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą, w Internecie znaleźć można mnóstwo. Największe efekty przyniosłoby jednak, gdybyśmy znicze i kwiaty składali na grobach swoich bliskich po prostu później, zamiast – jak teraz – robić to już na początku października; im bliżej do listopada i im tłoczniej na cmentarzu, tym trudniej cokolwiek z niego wynieść. Co jednak zrobić, jeśli mimo starań padliśmy ofiarą kradzieży albo mamy podejrzenie, że kradzież ta właśnie jest dokonywana?

– Oczywiście zgłosić – mówi Damian Ciecierski, rzecznik tarnogórskiej policji. – Przyjedzie patrol i wylegitymuje podejrzaną osobę. Może się okazać, że ktoś dokonuje całej serii kradzieży: że podjechał samochodem i tych zniczy, kwiatów i innych wartościowych rzeczy wyniósł na olbrzymie kwoty. Wtedy podlega to pod przestępstwo.

Według kodeksu wykroczeń kradzież staje się przestępstwem, nie wykroczeniem, po przekroczeniu progu 500 złotych. Stąd niezwykle ważnym jest, aby – nawet jeśli skradziony nam przedmiot miał dla nas niewielką wartość – zgłaszać każdą taką sytuację. Równie ważnym jest miejsce, w którym dokonujemy zakupu zniczy i dekoracji: nie kupujmy u wystawiających swój towar przed cmentarzem handlarzy, u których wszystkie znicze są różne od siebie, nadpalone, przybrudzone, bo jest więcej niż prawdopodobne, że ich asortyment pochodzi z takiego właśnie procederu.

Policjanci będą czekać na zgłoszenia nie tylko pod telefonem. Jak co roku, możemy liczyć na akcję Znicz, która zapewni nam patrole przy samych cmentarzach.

– Jest wzmożony ruch. Policjanci – oprócz tego, że asystują osobom przyjeżdżającym do swoich bliskich, pomagając im zaparkować samochody czy wskazując kierunek – sprawdzają, czy kierowcy nie są pijani, czy dzieci siedzą w fotelikach, czy mają pozapinane pasy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi. Jeśli natomiast chodzi o kradzieże, oczywiście policjanci sprawdzają cmentarze – zarówno dzielnicowi, jak i operacyjni.

1 miesiąc temu, 2019-10-15

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ


REKLAMA

2019-11-22
Pierwsze sukcesy Tessek w nowym sezonie festiwalowym

Tej jesieni nie zawodzą nas tancerze i tancerki z Tarnowskich Gór: tym razem wspaniałe wieści dochodzą do nas od zespołu TESS.

2019-11-22
"Weekend za pół ceny". Warto ruszyć się z domu

Specjalnie przygotowane oferty turystyczne w obniżonych o 50% cenach – brzmi jak marzenie?

2019-11-21
Nowa sygnalizacja świetlna na ul. Głównej w Nakle Śląskim

W Nakle Śląskim zakończyła się budowa nowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Główna (DK78) – Szeroka i Główna – D...

2019-11-21
Pierwsza Mila dla Marty!

24 listopada biegacze i walkerzy jako pierwsi wyruszą nowo wybudowaną drogą gminną! 

2019-11-20
Ulica Repecka już gotowa

To inwestycja, która połączyła Gminę Tarnowskie Góry oraz tarnogórskie Starostwo Powiatowe. Dzięki współpracy tych dw&oacu...

2019-11-19
Sukces tancerzy z tarnogórskiego Studia MK

Wielkim sukcesem zakończył się dla tancerzy tarnogórskiego Studia MK Ogólnopolski Festiwal Tańca Współczesnego w Mielcu.

2019-11-19
18-latek prowadził po amfetaminie

Dwóch nastolatków z powiatu lublinieckiego wpadło z narkotykami w Miasteczku Śląskim. Sprawcy zwrócili na siebie uwagę, brawurowo...

2019-11-19
Świąteczna paka dla psiaka i kociaka

Do 28 listopada trwa zbiórka darów dla schroniska w Miedarach, która wspierana jest przez portal 24 Zbrosławice. 

2019-11-19
Twórcy Kultury Śląskiej – Metamorfozy

Po raz siódmy w Centrum Kultury Śląskiej odbyła się odsłona kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej”. Tym razem na gości przyzwyczajonych do czarno-biały...

2019-11-18
Zwłoki mężczyzny znalezione na działce

W nocy z 16 na 17 listopada znaleziono ciało na ul.Chemików.    

2019-11-18
Taneczny sukces Zuzi Pyciarz

Kolejny taneczny sukces odniosła Zuzia Pyciarz, uczennica 3 klasy Szkoły Podstawowej im. Gwarków w Tarnowskich Górach.

2019-11-18
Zawodnicy "TKS Karate Tarnowskie Góry" bez medali, ale za to z satysfakcją

Bez medali, ale z tarczą wracają nasi zawodnicy z Mistrzostw Świata Open, które w dniach 9-10 listopada odbyły się W Tokio.