TG STACJA Telewizja z Miasta Gwarków
1 miesiąc temu, 2020-06-05

Obiekty UNESCO znów otwarte dla turystów. Jest zgoda sanepidu

Najpierw Skansen Maszyn Parowych, teraz przyszła kolej na śląskie dziedzictwo światowe UNESCO. Już od najbliższej soboty 6 czerwca swe podwoje otwiera Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – najważniejsze obiekty turystyczne województwa śląskiego. Czekaliśmy na to blisko 3 miesiące.

W zeszłym tygodniu zarządzające obiektami Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) uruchomiło do zwiedzania Skansen Maszyn Parowych, a także przejażdżki kolejką wąskotorową. Teraz SMZT otwiera Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli swoje podziemne perły, które trzy lata temu docenił świat, wpisując je na najważniejszą Listę zabytków .

Zabytkowa Kopalnia Srebra - obiekt światowego dziedzictwa Unesco będzie można zwiedzać od soboty 6 czerwca. Atrakcja, która może pochwalić się – jako jedyny obiekt w woj. śląskim – turystycznym Oskarem, czyli Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, będzie dostępna od godz. 9.00, a bilety sprzedawane będą do 15.00.

Na turystów czekają ekspozycja multimedialną, centrum obsługi zwiedzających, sala kinowa, galeria pod kopułą i najważniejszy punkt – podziemna trasę turystyczna o dł. blisko 2 km, którą można częściowo pokonać łodziami. Do dyspozycji są także sklepy z pamiątkami i minerałami, a także bezpłatny PARKING.

Nowością jest kopalniany punkt gastronomiczny, który właśnie otwiera swe podwoje. Bistro Kopalnia Srebra to oferta turystów, którzy chcą z jednej strony smacznie zjeść, a drugiej nie chcą zbyt długo czekać na posiłek. Do dyspozycji turystów będzie nie tylko obszerna sala baru bistro, ale również taras zewnętrzny. Zapraszamy nie tylko spragnionych wiedzy o tarnogórskim dziedzictwie UNESCO, ale także rowerzystów, którzy mogą u nas zrobić sobie krótki przystanek przed dalszą podróżą.

Okolica jest niezwykle malownicza, co powinno przyciągać miłośników spacerów i jazdy na rowerze. Punktem orientacyjnym jest wieża wyciągowa kopalni. Do dyspozycji jest także Skansen Maszyn Parowych oferujący przejażdżkę kolejką wąskotorową, a także wirtualnie zwiedzanie obiektu za pomocą smartfona.

Obiekt był zamknięty przez blisko 3 miesiące. Był to mocny cios dla finansów organizacji, dlatego SMZT prosi o wyrozumiałość i wprowadziło od soboty 30 maja tzw. “peronówkę”, czyli symboliczną opłatę za wejście. Jest to forma cegiełki, aby pomóc obiektowi złapać drugi oddech.

W ramach “peronówki” która wynosi 6 zł / os. skorzystać można z przejażdżki małą kolejką skansenową, której popularność nie słabnie.

W bliskiej odległości kopalni znajduje kilka innych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO- Hałda Popłuczkowa dawnej kopalni Fryderyk, miejsce założenia tejże kopalni przy ul. Parkowej, a także Krajobraz Pogórniczy Srebrnej Góry – idealne miejsca dla spacerowiczów i rowerzystów.

SMZT otwiera także drugi ze swoich obiektów podziemnych, czyli Sztolnię Czarnego Pstrąga – jeden z najdłuższych i najbardziej malowniczych podziemnych rejsów łodziami w Europie. Znajdujący się w sercu zabytkowego parku Repeckiego obiekt będzie przyjmował turystów o każdej pełnej godzinie, zaczynając podziemne przepływy łodziami o 12.00. Kolejne wejścia odbędą się o 13.00 i 14.00, a ostatni o 15.00.

Bilety do kopalni jak i sztolni można zakupić wchodząc na internetową stronę sprzedażową bilety.kopalniasrebra.pl.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wystąpiło już do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu z prośbą o wydanie rekomendacji dotyczącej uruchomienia dla zwiedzających Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga zgodnie z opracowanymi przez SMZT procedurami bezpieczeństwa, które powstały w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W odpowiedzi na zapytanie SMZT, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu na początku czerwca wydał pozytywną rekomendację, co oznacza, że w sobotę dwa sztandarowe obiektu turystyczne województwa śląskiego, będą otwarte dla turystów.

Zanim SMZT otrzymało pozytywną decyzję PSSE w Bytomiu, wdrożyło odpowiednie procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi GIS. Na stronie internetowej kopalniasrebra.pl i sztolniapstraga.pl można zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania, dostosowanym do wytycznych Sanepidu. Uwzględnia on takie elementy jak zachowanie odpowiedniego dystansu czy noszenie maseczek.

Przez cały czas przebywania na obiekcie oraz podczas zwiedzania obowiązuje nakaz noszenia przez zwiedzających osłony nosa i ust.
Zwiedzający zobowiązani są do zachowania bezpiecznej odległości – 2 metrów od innych osób, w szczególności innych zwiedzających oraz pracowników Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapewnia że jego obiekty są bezpieczne i zachęca do kupowania biletów przez internet, a tym samym do wsparcia turystyki po tak długim okresie przestoju.

 

źródło: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej 

1 miesiąc temu, 2020-06-05
REKLAMA

REKLAMA

2020-07-08
Tarnowskie Góry: wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza miasta

Po wysłuchaniu raportu o stanie miasta za 2019 rok burmistrz Arkadiusz Czech uzyskał od radnych Rady Miejskiej votum zaufania. – Podążamy drogą...

2020-07-08
Chcieli ukraść elementy kolejowe warte ponad 60 tys. zł

Policjanci z Tworoga wspólnie z pracownikami Służby Ochrony Kolei zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież 450 metrów dr...

2020-07-08
Wypadek na DW 908. Czołowe zderzenie tira i osobówki.

Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 908 między Miasteczkiem Śląskim i Tarnowskimi Górami. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana, utrud...

2020-07-07
Motorowerem uderzył w BMW. Miał ponad trzy promile

Kompletnym brakiem odpowiedzialności wykazał się 55-latek, który mając w organizmie 3 promile alkoholu wsiadł za kierownicę, a następnie spowod...

2020-07-07
KS Volley Miasteczko Śląskie z awansem

Z powodu pandemii wirusa siatkarski sezon 2019/2020 w Polsce zakończył się przedwcześnie. Klub z Miasteczka Śląskiego zajął pierwsze miejsce w tabeli...

2020-07-07
Wypadek w Boniowicach, lądował śmigłowiec LPR

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Boniowice na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Gliwickiej....

2020-07-07
Nowe łodzie dla Sztolni Czarnego Pstrąga

W najbliższą sobotę (11.07) turyści odwiedzający Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach będą mieli okazję po raz pierwszy prz...

2020-07-06
Wspólne sprzątanie cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach

Gliwicka 66 zaprasza do współpracy wszystkich, którym na sercu leży stan cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach.&nb...

2020-07-06
Staszic będzie miał odnowioną elewację

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy elewacji budynku II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach.

2020-07-06
ESTEPE Studio treningu personalnego

ESTEPE to miejsce gdzie od początku czujesz się ważny. To dla Ciebie powstało to miejsce. Jeżeli nie lubisz tłocznych siłowni i klubów fitness z dudn...

2020-07-06
Zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość odbyła się w nieco innej formie.

2020-07-03
Przedszkola z Tarnowskich Gór zmierzą się w Veoliadzie - Olimpiadzie Przedszkolaków on-line

Trwająca od kilku miesięcy izolacja to nie tylko ograniczone możliwości aktywnego spędzania czasu, to też ograniczony kontakt z rówieśnikami i...