Tarnogórskie podziemia reprezentują wyjątkową powszechną wartość, która doceniona ma zostać podczas zaplanowanej na początek lipca sesji komitetu UNESCO w Krakowie. Tym, co dla tarnogórzan najcenniejsze pochwalono się 30 maja w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Przy udziale eurodeputowanego Jerzego Buzka, innych europarlamentarzystów oraz posła Tomasza Głogowskiego, a także wiceburmistrza miasta Piotra Skrabaczewskiego, uroczyście otworzyono wystawę „Dzieło przyrody - sztuka człowieka", prezentującą tarnogórskie zabytki pogórnicze. Wystawę przygotowało Biuro Promocji Miasta tarnogórskiego magistratu.
- Możemy powiedzieć, że połączenie kultury i przemysłu nie zawsze nam wychodzi. Czasami przemysł niszczy kulturę, środowisko. Jak zrobić, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzały? Tarnowskie Góry to miasto o wspaniałej historii, z pierwszą na kontynencie maszyną parową, która pojawiła się tu w XVIII wieku. W Tarnowskich Górach połączenie kultury i przemysłu może być wspaniałą mieszanką - mówił Jerzy Buzek.
Dzięki wystawie gwarkowską historię mogą podziwiać pozostałe kraje Europy.
- Liczymy, że niezależnie od UNESCO informacja o Tarnowskich Górach pójdzie w świat, a ludzie będą nie tylko świadomi wkładu naszego miasta w historię regionu i Europy, ale i przyjadą zobaczyć nasze podziemia na żywo - komentował burmistrz Piotr Skrabaczewski.