W medycynie uważa się, że udar jest jednym z największych problemów, prowadzących nie tylko do śmierci, lecz do dotkliwej ułomności pacjentów. Aby zapobiec tej chorobie nie możemy lekceważyć żadnych, nawet najmniejszych objawów wskazujących na udar, ponieważ może doprowadzić on do przykrych konsekwencji.
Gdy widzimy osobę, która odczuwa dosyć silny ból głowy, mdłości wymiotuje, następnie pojawia się utrata przytomności, a nawet śpiączki. Może być to sygnał, iż w jej mózgu pojawiły się zaburzenia, które spowodował: zator, zakrzep, spadek ciśnienia tętniczego krwi, które w ostateczności prowadzą do osłabienia krążenia krwi w określonych obszarach mózgu. Aby pomóc takie osobie nie zastanawiając się natychmiast trzeba udzielić jej pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że przy udarze mózgu liczy się każda sekunda. Na udar najczęściej zapadają osoby, które ukończył 40 rok życia.
Aby walczyć z udarem w Tarnowskich Górach powstał specjalny sztab, #NIECHSIENIEUDARZY, który przez cały rok zbiera pieniądze na nowoczesny pododdział udarowy w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym im. B. Hagera Tarnowskich Górach. Do akcji włączyło się wiele znanych osobistości, a także tarnogórscy Radni, którzy przekazali z kasy miasta 60 tys zł na utworzenie nowego Pododdziału. Wszystko po to by mieszkańcom, miasta żyło się lepiej.
#NIECHSIENIEUDARZY to hasło przewodnie koncertu charytatywnego, który miał miejsce parę miesięcy temu. Pod tym hasłem przez cały rok 2017 będziemy uświadamiać i edukować Państwo w temacie udarów, a przede wszystkim jak się przed nim uchronić.
Najlepszym lekarstwem na świecie jest nadzieja, my tę nadzieję przekazujemy chorym, teraz będą mieli większą szansę na przeżycie – dodaje dr Beata Poprawa.
W ramach akcji #NIECHSIENIEUDARZY na początku czerwca odbyła się specjalna kolacja, na którą zostały zaproszone wspaniałe osobistości. Podczas kolacji mówiono o udarze mózgu – jako o cichym zabójcy, który zbiera swoje żniwo.