Jesteśmy tym faktem niezwykle zbulwersowani i sprawy tak nie zostawimy. O całym zdarzeniu została powiadomiona policja, która wszczęła już postępowanie.
Biada tym, którzy dopuszczają się tego typu aktom wandalizmu. Niszczycie nasze wspólne dobro mające duże znaczenie dla ludzkości. - jeden z członków Stowarzyszenia.
Krata nie służy jedynie nietoperzom, ma także zabezpieczać sztolnię przed niekontrolowanymi "wycieczkowiczami". Pod kratą jest prześwit dla ryb, które coraz częściej odwiedzają sztolnię.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządza Sztolnia Czarnego Pstrąga - obiekt światowego dziedzictwa Unesco, czyli 700-metrowym fragmentem Sztolni Głębokiej Fryderyk między szybami Sylwester i Ewa, natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu administruje finalnym odcinkiem SGF - od szybu Ewa aż do wylotu, włącznie z "Bramą Gwarków".
W sierpniu zeszłego roku zakończyliśmy niezwykle ważną inwestycję naprawy newralgicznego fragmentu sztolni i zrewitalizowaliśmy bramę gwarków. Zadanie to było współfinansowane ze środków unijnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.Do zrobienia pozostaje jeszcze tzw. basen. Tym zadaniem, jak i wykonaniem ścieżki edukacyjnej od ul. Reptowskiej, stworzeniem w tej okolicy centrum obsługi turysty i parkingu, na podstawie wstępnej koncepcji opracowanej przez Wydział Architektury Politechnika Śląska w Gliwicach, zajmuje się Gmina Zbrosławice. -jeden z członków Stowarzyszenia