- Zachodnia część wpisanej na listę UNESCO hałdy, pozbawiana jest ostatnio drzew-głównie sosen-samosiejek. Dlaczego? Aby odbudować zanikające i wyjątkowe w skali europejskiej murawy galmanowe występujące na hałdzie. Wycinka to jednak nie wszystko, co miasto wykonuje przy obiekcie w ramach programu „Dobre praktyki dla wzmocnienia bioróżnorodności i aktywnej ochrony muraw galmanowych rejonu Śląsko – krakowskiego BioGalmany” - informuje Urząd Miasta.
Realizacja zadania jest możliwa dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Jej zakres obejmuje usuwanie materii organicznej, usuwanie drzew i gatunków inwazyjnych. Dodatkowo zamontowano też zaporę. W planach jest jeszcze budowa ścieżki turystyczno-dydaktycznej. Realizacja zadania potrwa do 2021 roku.
Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach powstała z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia rud ołowiu, srebra i cynku na naszych terenach. Od 2017 roku teren ten wraz z 27 innymi obiektami jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.